Vrsta emisij iz peči na les in oglje
Pri kuhalnih napravah na trda goriva sta dva različna vira hlapov – kuhanje hrane in izgorevanje goriva.
Kuhanje je zapleten proces, ki vključuje več različnih vrst reakcij, vključno z oksidacijo, pirolizo in Maillardovo reakcijo, ki je povezana s porjavenjem. Pri kuhanju prihaja tudi do faznih sprememb, pri katerih trdne snovi postanejo tekočine, tekočine pa plini.
Fazne spremembe se od reakcij razlikujejo po tem, da so povratne, npr. če se živalska maščoba zaradi povišanja temperature spremeni iz trdne v tekočo fazo, se po ohladitvi vrne nazaj v trdno fazo.Vrsta hlapov, ki se sproščajo med kuhanjem, je odvisna tudi od kuhane jedi, saj maščobe, beljakovine in ogljikovi hidrati sproščajo različne kemične spojine.
Tudi dim, ki nastaja pri izgorevanju, se razlikuje glede na vrsto uporabljenega goriva. Les ali lesni peleti so večinoma sestavljeni iz ogljika in vodika, zato lahko teoretično pri njihovem zgorevanju nastaneta le ogljikov dioksid in voda. Vendar v resnici proizvajajo tudi strupene snovi, ki so posledica nepopolnega zgorevanja, na primer ogljikov monoksid in lesne katranske spojine.
Oglje se od lesa razlikuje po tem, da se lesni katran med proizvodnjo odstrani, vendar še vedno obstaja velika težava z emisijami ogljikovega monoksida.