Mejne vrednosti za hlape iz peči na drva in kotlov
Biomasa se v gospodinjstvih najpogosteje kuri za ogrevanje prostorov, na primer s pečmi na drva, ali za ogrevanje vode v kotlih na biomaso.
Predpisi o emisijah se običajno razlikujejo glede na to, ali se ogrevajo prostori ali voda, čeprav se prekrivajo, na primer v primeru peči z zadnjim kotlom.

V Evropi se za lokalne grelnike prostorov na trdno gorivo z močjo do 50 kW in kotle na trdno gorivo z močjo do 1 mW uporablja minimalni standard iz direktive o okoljsko primerni zasnovi (EN16510-1:2022). Določa mejne vrednosti za dušikove okside, trdne delce, ogljikov monoksid in organske plinske spojine.
Vendar pa omejitve, določene v direktivi o okoljsko primerni zasnovi, veljajo za zelo neambiciozne, zato so se nekatere posamezne države članice EU odločile, da bodo uvedle lastne standarde, ki so strožji. V Nemčiji na primer zdaj velja uredba, imenovana BlmSchV.
Nekatere države so kot alternativo predpisom uvedle sisteme akreditacije, da bi potrošnike seznanile z okoljsko učinkovitostjo peči na drva. Takšna primera sta shema Flammevert v Franciji in Nordic Swan v Skandinaviji.
Borci za kakovost zraka vse pogosteje pozivajo k popolni prepovedi peči na drva v mestih, zato so proizvajalci peči na drva ugotovili, da je njihova prihodnost ne glede na predpise ogrožena, če ne bodo proizvajali veliko čistejših peči.